Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy ćwiczenia na drążku mogą być efektywne?

2022-02-22
drążek do podciągania

Jakie są korzyści z regularnego uprawiania sportu? Tak naprawdę jest ich tak wiele, że ciężko wszystkie zliczyć! W grę wchodzi między innymi polepszenie kondycji, siły, ale też „uformowanie” swojej sylwetki tak, aby ciało stało się jędrniejsze i bardziej umięśnione. Na co z kolei postawić, jeśli chodzi o możliwości przeprowadzenia treningu? Do wyboru jest bieganie, jazda na rowerze, gry zespołowe czy najpopularniejsza z opcji, czyli wizyta na siłowni, ale nie tylko, bo… czy wiecie, że można się również zdecydować na trening w domu i to naprawdę niskim kosztem? W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w porządny drążek do podciągania — ścienny albo sufitowy! W jaki sposób z niego korzystać, aby uzyskać błyskawiczne efekty? Postaramy się to omówić w poniższym tekście, w którym znajdziecie również najefektywniejsze według nas przykłady ćwiczeń. Jesteście ciekawi? W takim razie do dzieła

Drążek do podciągania na ścianę czy sufit? A może przenośny?

Żeby w ogóle mówić o skutecznym treningu, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Chodzi oczywiście o drążek, bo bez niego… no cóż, praktycznie nici z ćwiczeń. Do wyboru są 3 warianty — drążek do podciągania montowany do ścianysufitu albo zdejmowalny. Który wybrać? Wiele zależy od ilości miejsca w mieszkaniu, z czego warto zauważyć, że przenośny nada się praktycznie w każdym przypadku, a po skończonym treningu wystarczy go złożyć i schować. Jakie jeszcze ma zalety? W przeciwieństwie do naściennego i sufitowego modelu nie ma żadnej potrzeby wiercenia otworów w jakiejkolwiek części mieszkania. Z kolei reszta wariantów będzie strzałem w dziesiątkę na przykład w domu jednorodzinnym, a specjalny zaczep umożliwi nawet… zorganizowanie treningu bokserskiego!

Czy drążek wystarczy, by przeprowadzić trening całego ciała?

Pewnie wiele osób na samym początku swojej przygody z ćwiczeniami miało wątpliwości co do efektywności drążka. Przecież jak to…? Zwykłe podciąganie nie może dawać tak dobrych rezultatów! Jak się jednak okazuje — może. Regularne podciąganie wprawia w ruch wiele partii ciała, a na dodatek pozwala na odczucie ulgi po całym dniu pracy wykonywanej w pozycji siedzącej. Jakie mięśnie są „wspomagane” podczas takiej aktywności? Wiele zależy od tego, na jaki chwyt się zdecydujemy. Co jest do wyboru? Nachwyt, podchwyt, a także chwyt neutralny inaczej nazywany młotkowym. Aby zrozumieć ich zalety, warto przyjrzeć się bliżej każdemu z nich!

Podciąganie na drążku nachwytem

W tej wariacji w dużej mierze angażowane są mięśnie grzbietu, ramion, a tym samym również całe plecy. Jednocześnie warto zauważyć, że to najtrudniejszy z wariantów podciągania. W jaki sposób zabrać się za takie ćwiczenie? Strona grzbietowa dłoni powinna być skierowana w stronę osoby ćwiczącej, a palce w stronę przeciwną. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty, jeśli chodzi o rozwój mięśni grzbietu i pleców osiągnie się w momencie, gdy chwyt będzie bardzo szeroki. Ze względu na nienaturalne w tym ćwiczeniu ułożenie barków nie poleca się go jednak dla osób, u których występuje częsty ból albo kontuzje wcześniej wspomnianej partii ciała.

Podchwyt(liwy) sposób na rzeźbę ramion

Podciąganie podchwytem to zdecydowanie najpopularniejsza wariacja, jeśli chodzi o to ćwiczenie. Jaki jest tego powód? W grę wchodzi przede wszystkim możliwość osiągnięcia doskonałych rezultatów pod względem rozbudowy całych ramion i bicepsów. Oprócz tego węższy rozstaw dłoni na drążku — około 20 cm — dodatkowo wzmocni ten efekt! Jeżeli chodzi o technikę, to w tym przypadku palce są skierowane w stronę ćwiczącej osoby.

Neutralne podciąganie młotkowe

Jak sama nazwa wskazuje, ten wariant jest… po prostu neutralny. Jeśli chodzi o technikę, to przypomina ona w dużej mierze tę wykorzystywaną w podchwycie z drobną różnicą. Mianowicie w grę wchodzi wąski chwyt, a same dłonie są skierowane naprzeciw siebie. Jakie mięśnie są wprawiane w ruch podczas takiego podciągania? Między innymi biceps, mięśnie ramienne, ramienno-promieniowe, ale również barki. W przypadku tej wariacji szczególnie powinny jednak uważać osoby mające problemy z nadgarstkami, ponieważ mogą one zostać nadwerężone.

Czy warto postawić na trening na drążku? Jak najbardziej! Głównym powodem jest możliwość osiągnięcia szybkich rezultatów i naprawdę zaskakujących efektów — oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. A co zrobić, kiedy dopiero się zaczyna i… ma się problem z siłą i zrobieniem choćby jednego podciągnięcia? Warto postawić na rozpoczęcie przygody z podciąganiem od opuszczania — kilka serii po kilka opuszczeń trwających parę sekund. Po jakimś czasie powinno się wzmocnić mięśnie, przygotowując ciało do bardziej złożonych aktywności!

pixel